Wiele osób z nas zakładając rodzinę decyduje się na zakup psa. Zastanawiamy się wtedy gdzie go zakupić i czy nie lepiej pomóc jednemu z kilkunastu zwierzakom ze schroniska zapewniając mu dach nad głową.

Pupil ze schroniska.

Wybór psa ze schroniska wiąże się z pewnymi problemami, które często są powodem do rezygnacji z tego typu pomysłu. Udając się do schroniska często nie wiemy jakie rasy psów napotkamy i czy będą one odpowiednie do naszego miejsca zamieszkania. Brak dzieci oraz duży dom z ogrodem jest tutaj dużym ułatwieniem, ponieważ nie musimy patrzeć na wybór psa pod kątem dzieci oraz miejsca. Najlepiej w takim wypadku wybrać pupila, który nie będzie gubił w dużej ilości sierści oraz nie będzie trudnym zwierzakiem do wytresowania, wychowania. Przed zabraniem psa ze schroniska powinniśmy upewnić się czy ma on wykonane wszystkie wymagane szczepienia oraz posiada książeczkę weterynaryjną i osoba wydająca nam zwierzaka poinformowała nas o występujących problemach zdrowotnych gdyż w schronisku możemy napotkać zarówno zdrowe jak i chore psy.

Zakup psa z hodowli.

W momencie zakupu psa ze schroniska nie musimy się bać o wystąpienie braku
dostępności danej rasy co może wystąpić w przypadku wyboru zwierzaka ze schroniska. W dzisiejszych czasach prawie każdy posiada samochód, dlatego też możemy poszukać interesujących nas hodowli i udać się do kilku miejsc by mieć porównanie, która hodowla zapewnia najlepsze warunki psom oraz czy nasze pupile są zadbane. Gdy zdecydujemy się na daną hodowle powinniśmy zwrócić wtedy uwagę na to czy zwierzak ma wykonane wszystkie badania oraz szczepienia. Możemy też dopytać się o rodzaj karmy, która jest odpowiednia dla psa, którego kupujemy oraz o wyróżniające się cechy w zachowaniu u naszego pupila. Osobiście posiadam dwa psy i jeden w momencie kontaktu z człowiekiem zaczyna szaleć a drugi lizać go okazując mu tym samym radość. Nie należy kupować psów z hodowli niezrzeszonych w ZKwP, ponieważ osoby prowadzące nielegalne sprzedaże pupili chcą szybko się wzbogacić i często nie mają doświadczenia w tym co robią oraz możemy kupić tak zwanego kota w worku bo nie mamy pewności że wykonane badania są legalne, a dana hodowla dbała o psa zapewniając mu wszystkie potrzebne rzeczy do życia.

Co daje nam zakup zwierzaka z hodowli?

Hodowla po zakupie zwierzaka daje nam:

metrykę urodzenia psa lub jego rodowód. Co daje nam gwarancje pochodzenia psa oraz przynależność do rasy
książeczkę zdrowia, która zawiera aktualne szczepienia oraz informacjach o innych zabiegach medycznych.
Umowę kupna – sprzedaży, która reguluje wszystkie aspekty prawne oraz opisuje obowiązki obowiązujące każdą ze stron podpisującą umowę.

Ogłoszenia internetowe

Nigdy nie powinniśmy kupować psa przez internet, chyba że ktoś wydaje psa a nie go sprzedaje ponieważ internet roi się od oszustów. Jedno ogłoszenie może wydawać się podejrzane a drugie będzie tak przygotowane że nawet nie będziemy w stanie odróżnić czy jest to ogłoszenie od rzetelnego hodowcy czy od oszusta. Zawsze powinniśmy umówić się z hodowcą na rozmowę, aby potwierdzić wiarygodność danej hodowli.

Kupno psa z zagranicy

Kupno pupila z zagranicy odbywa się podobnie co do kupna zwierzaka w swoim kraju. Potrzebne są tylko odpowiednie dokumenty do wywozu psa dla tego należy poinformować o sprzedawcę że pupil będzie przewożony z państwa do państwa, ponieważ musi on zaczipować psa, wyrobić mu paszport oraz przygotować rodowód eksportowy. Musimy mieć na uwadze też to że nie każdy sprzedawca zgodzi się na wywożenie psa za granicę jego państwa.