Zwierzęta Australii to niewątpliwie jedna z największych atrakcji tego kraju. Cztery na pięć zwierząt żyjących w Australii można spotkać tylko tam, co pokazuje nie tylko jak endemiczna jest dzika przyroda tego kraju, ale także jak bardzo jest ona wyjątkowa. Australia jest domem dla wyjątkowo dużej liczby gatunków roślin i zwierząt.
Koala, jedno z najbardziej znanych zwierząt Australii
Koale to torbacze co oznacza, że są to ssaki, które noszą swoje młode w torbie. Dla wielu osób wyglądają jak miniaturowe niedźwiedzie, choć koale nie są w żaden sposób spokrewnione z niedźwiedziami. Siedliskiem tych ciekawych zwierząt w Australii są lasy eukaliptusowe, które można znaleźć wzdłuż wschodniego wybrzeża kraju. Koale to zwierzęta delikatne, ale nie małe: osiągają do 80 cm wysokości i ważą około 15 kg.
Diabeł tasmański, zwierzę zagrożone wyginięciem
Zwierzę to można spotkać, jak sama nazwa wskazuje, tylko na wyspie Tasmania, u południowych wybrzeży Australii. Jest jednym ze wspomnianych wcześniej gatunków torbaczy, co oznacza, że przez pierwsze cztery miesiące życia nosi swoje młode (może mieć ich nawet cztery naraz) w torbie. Wielkością zbliżony jest do małego psa. Nieśmiały i nieuchwytny, diabeł tasmański poluje w nocy. Mimo niewielkich rozmiarów jest to największy mięsożerny torbacz, a jego szczęka i zęby mają niezwykłą siłę. Poznaj bliżej diabła tasmańskiego, dzięki temu artykułowi.
Dingo, „australijski wilk”
Dingo to największy australijski ssak mięsożerny. Chociaż żyje głównie w daleko od skupisk ludności, w rzeczywistości dingo nie ma konkretnego siedliska, ponieważ można je znaleźć prawie wszędzie w Australii (z wyjątkiem wyspy Tasmania).
Na oko dingo wygląda jak pies. Wynika to z faktu, że jest to podgatunek wilka, więc istnieje pokrewieństwo. Główne różnice w stosunku do psa domowego to pysk, który w przypadku dingo jest bardziej wydłużony, ma większe spiczaste uszy i ostrzejsze zęby.
Kangu
Kiedy myślisz o Australii, myślisz o kangurach. Chyba, że mylisz z Austrią, w takim przypadku możesz pomyśleć o Mozarcie. W Australii żyje dziś około 50 000 000 kangurów. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że populacja Australii wynosi nieco ponad 25 000 000 ludzi, to wiadomo, kto jest prawdziwym właścicielem tej ziemi.
Walabie często są mylone z kangurami, a to w zasadzie dlatego, że są to kangury, które nie są wystarczająco duże, aby uznać je za kangury. Kangury mogą dorastać do 2,80 m wysokości i ważyć do 90 kg.