Kobra indyjska jest przedstawicielem grupy węży nazywanych kobrami, należących do rodziny zdradnicowatych. Wszystkie węże tej rodziny są jadowite.
Kobra indyjska zamieszkuje Indie. Długość ciała tego węża wynosi od 140 do 220 cm. Ciało gada jest długie i mocne. Może mieć różne barwy, od oliwkowej, poprzez brązową do czarnej. Przednią część ciała wąż może unosić i szeroko rozkładać, tworząc swoisty kaptur. Na jego grzbietowej części widnieje rysunek w kształcie okularów, stąd popularna nazwa tego gada – „okularnik”. Kobra indyjska jest samotnikiem. Najchętniej przebywa na terenach otwartych, dobrze wadzi sobie także w lesie tropikalnym. Chętnie odwiedza miasta, gdzie można spotkać ją w parkach, ogrodach czy na bazarach.
W okolice osiedli ludzkich przyciągają ją szczury, na które chętnie poluje. Jest nocnym łowcą. Poza gryzoniami chwyta płazy, gady i ptaki. Jej ofiarą padają także jadowite węże. Zdobycz wąż uśmierca za pomocą jadu, a następnie połyka. Dzięki silnym sokom trawiennym bez problemu trawi kości, zęby, pióra, sierść czy łuski ofiar. Kobra nie jest wężem agresywnym. W obliczu zagrożenia, jeśli nie może uciec, podnosi przednią część ciała, szeroko rozstawia kołnierz i węszy, szybko wysuwając i chowając do pyska język.
W ostateczności atakuje, błyskawicznie wyrzucając do przodu głowę z szeroko otwartym pyskiem, aby ukąsić napastnika. Podczas okresu godowego kobra tworzy monogamiczne pary. Kopulacja trwa kilkanaście minut. Po zapłodnieniu samica składa 10-140 jaj i wraz z partnerem strzeże złoża. Okres inkubacji trwa 2 miesiące czasu. Młode wykluwają się od razu w pełni samodzielnie i jadowite.
Piękne zwierzęta można też podziwiać w rejonie Bydgoszczy. Zobacz, co warto zwiedzić i zobaczyć w Bydgoszczy na bydgoszczinfo.pl.