Fala upałów w naszej szerokości geograficznej występuje przynajmniej kilka razy w okresie letnim. Wysokie temperatury doskwierają wówczas nie tylko nam, lecz także naszym psom. Zauważamy, że bardzo szybko męczą się podczas spacerów, często nawet w domu dyszą z gorąca. Na szczęście istnieją metody na przyniesienie im ulgi w tych trudnych momentach. Oto kilka z nich.


Zimna woda dla ochłody


Tak samo, jak ich właściciele, psy również podczas upałów chętnie piją zimną wodę. Już kilka łyków pozwala chociaż na moment poczuć przyjemny chłód. W upalne dni wymieniajmy wodę w ich miskach na świeżą przynajmniej kilka razy dziennie. Do środka włóżmy kostkę lodu. Jeżeli mamy do dyspozycji ogród lub duży taras, a nasz pupil nie boi się wody, możemy przygotować mu niewielki basen lub balię. Zachęćmy czworonoga do zamoczenia sierści. Na pewno szybko zrozumie, jakie korzyści płyną z tej aktywności.


Mrożone smakołyki i zabawki


Kolejną odpowiedzią na pytanie o to, jak pomóc psu w trakcie upałów, są mrożone przysmaki lub zabawki. Możemy skorzystać z gotowych produktów, oferowanych przez sklepy zoologiczne lub przygotować je samodzielnie. W ramach nagrody za wykonanie komendy dajmy zwierzęciu mrożony kawałek mięsa lub ulubiony owoc. Jeżeli zdecydujemy się na tę drugą opcję, upewnijmy się, że dany owoc nadaje się do spożycia przez psa. Dobrym rozwiązaniem jest także podanie mu do gryzienia kostki lodu. Pomyślmy również nad zabawką, na przykład w kształcie kości, którą możemy wypełnić wodą i zamrozić.


Mata chłodząca


Doskonałym pomysłem w czasie upałów są maty chłodzące dla psów. Wystarczy rozłożyć je w nienasłonecznionym miejscu i zachęcić pupila do położenia się na nich. Z pewnością doceni zalety takiego rozwiązania. Alternatywą dla maty chłodzącej mogą być podłogowe płytki. Jeżeli znajdują się one na podłodze któregoś z domowych pomieszczeń, udostępnijmy je naszemu podopiecznemu. Płytki na nic się jednak zdadzą, jeśli padają na nie promienie słoneczne.


Spacery w upalne dni


W najgorętsze dni lata spacery z psem stają się prawdziwym wyzwaniem. Wiele czworonogów po wyjściu na zewnątrz rozpaczliwie szuka cienia, niektóre w akcie protestu kładą się na ziemi i odmawiają dalszych wędrówek. Jeśli wiemy, że nasz pupil źle znosi upały, uważnie śledźmy prognozy pogody. W dni, gdy temperatury oscylują w okolicach trzydziestu stopni Celsjusza, zaplanujmy spacery we wczesnych godzinach porannych oraz po zachodzie słońca. Dzięki temu unikniemy największych upałów. Popularnym rozwiązaniem jest też założenie psu zwilżonej chustki w miejsce obroży lub wyposażenie go w chłodzącą kamizelkę. Na dłuższe wycieczki zawsze zabierajmy ze sobą dodatkową butelkę wody pitnej dla zwierzęcia.