Każdy kto ma psa lub kota bardzo często staje przed wyborem zakupu karmy. Niektórzy idą o krok dalej i sami próbują przygotowywać w domu tak zwaną dietę naturalną BARF. Co tak naprawdę jest dobre dla zwierzaków? Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi, a zarówno karmy gotowe, jak i surowe mięso mają swoje wady oraz zalety.
Co powinna zawierać dobra jakościowo karma dla psa oraz kota? Przede wszystkim musi być dopasowana do wieku, aktywności oraz stanu zdrowotnego pupila. Szczeniak nie może jeść tego samego co pies geriatryczny w wieku 15 lat. Na szczęście producenci karm wychodzą naprzeciw właścicielom i przygotowują specjalne pożywienie dla zwierzaków w różnym wieku. Natomiast sprawa komplikuje się kiedy pupil ma problem zdrowotny na przykład cukrzycę lub piasek w pęcherzu moczowym. Wtedy przed zakupem karmy warto zapytać lekarza weterynarii, który na pewno doradzi tak, aby zwierzak miał prawidłową dietę.
Dużym problemem wśród czworonogów w XXI wieku jest otyłość. Część gotowych karm sprzedawanych w marketach czy na stronach internetowych zawiera ogromne ilości zbóż, które powodują szybki przyrost tkanki tłuszczowej. Jeśli dodamy do tego zmniejszoną ilość ruchu, ponieważ część właścicieli nie ma czasu na długie spacerowanie z pupilami to efekt końcowy jest bardzo smutny i nie napawa optymizmem. Jeśli masz taki problem ze swoim psem lub kotem to zdecyduj się na karmę typu light. Posiada ona zmniejszoną kaloryczność. Jednak, aby widzieć poprawę musisz koniecznie pilnować racji żywnościowych i przestrzegać podawania karmy w ilości zaleconej przez producenta na opakowaniu karmy. Warto kupić małą wagę kuchenną i codziennie, skrupulatnie odmierzać posiłki dla swojego pupila.
Jeśli decydujesz się na karmienie zwierzęcia dietą typu BARF musisz najpierw nabyć odpowiednią wiedzę. Nie wystarczy, że kupisz kawałek mięsa w sklepie i pokroisz go swojemu kotu, albo psu. Surowa dieta jest znacznie bardziej skomplikowana, należy odpowiednio zbilansować każdy posiłek, a ponad to dodawać suplementy np. skorupki jaj czy algi lub suszoną krew. W internecie znajduje się mnóstwo informacji na temat BARF-u, ale nie każda z nich będzie prawdziwa, więc mimo wszystko warto udać się do dietetyka zwierzęcego i skonsultować z nim wszelkie wątpliwości dotyczące diety Twojego pupila.