
Nasza świadomość potrzeb czworonożnych towarzyszy ciągle się rozwija. Dbamy o odpowiednią i zbilansowaną dietę psów, zwracamy uwagę na problemy behawioralne i coraz częściej decydujemy się na wspólną aktywność, co nie tylko przekłada się na lepsze samopoczucie naszych zwierząt, ale również na więź pomiędzy opiekunem, a psem.
Zanim zdecydujesz się na odpowiednią formę sportu, upewnij się, że rasa, którą posiadasz, nie ma przeciwwskazań do wykonywania danej czynności oraz że stan zdrowia czworonoga w pełni umożliwia mu trening.
Agility Jest to aktywność polegająca na pokonaniu przez zwierzę toru przeszkód, na którym znajdziemy tunele, slalomy, huśtawki, stacjonaty, opony, ścianki, czy kładki. Ćwiczenia te wymagają bardzo dobrego kontaktu z psem, współpracy i posłuszeństwa. Agility możemy uprawiać amatorsko, jak również startować w oficjalnych zawodach. Należy jednak pamiętać, że ten rodzaj sportu jest obciążający więc stawy naszego pupila muszą być sprawne. Dysplazja i inne choroby kostno-stawowe uniemożliwiają udział w aktywności.
Dogtrekking
To nic innego jak szybki marsz lub bieg z psem, który połączony jest z opiekunem za pomocą odpowiedniej linki lub smyczy przymocowanej do pasa biodrowego. Jak w przypadku Agility możemy zdecydować się na udział w zawodach lub wykonywać ćwiczenia dla zwykłej przyjemności. Uczestnicy konkursów mają za zadanie ukończyć kilkukilometrową trasę w jak najkrótszym tempie. Do utrudnień należy obowiązek odnalezienia i zaliczenia tzw. punktów kontrolnych, które wyznaczył organizator zawodów. W tym celu posługujemy się mapą lub kompasem
Flyball
Sport sztafetowy, w którym biorą udział drużyny składające się z przynajmniej czterech psów. Zwierzę musi pokonać tor z płotkami, uruchomić wyrzutnię piłek, a następnie wrócić z piłką do właściciela. Zawody wygrywa zespół, którego czworonogi najszybciej pokonają odcinek. Flyball jest doskonałym pomysłem dla właścicieli border collie i równie energicznych, zwinnych ras. Istnieje wiele form psich aktywności i z całą pewnością każdy znajdzie odpowiednią dla siebie metodę. Pamiętajmy zatem, że sport ma być przyjemnością zarówno dla nas, jak i naszego przyjaciela, a przy tym sposobem na budowanie zaufania i relacji.